Właściwie nazywał się Konrad Prószyński, znany także jako Kazimierz Promyk (takim pseudonimem literackim opatrywał swoje książki) był postacią niezwykle ciekawą – pisarz, nauczyciel, społecznik.
Urodził się 19 lutego 1851 roku w Mińsku Mazowieckim na Białorusi w rodzinie z dawien dawna osiadłej na Litwie, o głębokich tradycjach powstańczych i patriotycznych. Już we wczesnej młodości marzył o wyzwoleniu kraju. Chłopięce lata spędził na Syberii – przybył tam wraz z matką za ojcem karnie zesłanym. Bardzo tęsknił jednak za krajem.
W 1867 roku postanowił w tajemnicy przed rodzicami wracać do kraju. Jesienią 1868 roku przybył do Warszawy i usiłował dostać się do Szkoły Głównej, lecz ta odmówiła jego przyjęcia.
- Opracował i wydał „ELEMENTARZ, na którym nauczysz się czytać w 5 lub 8 tygodni”, który przyniósł mu wielki sukces. Nauka polegała na czytaniu całych słów oznaczających osoby, przedmioty, zwierzęta, rośliny itd. Elementarz Prószyńskiego pomyślany był jako samouczek dla chłopów i podręcznik dla szerokiego kręgu społecznych nauczycieli. Ukazał się on drukiem w 1873 roku i został uznany za najlepszy elementarz świata na Konferencji Pedagogicznej w Londynie.
W dwa lata później wyszła kolejna jego praca: „Pierwsza książeczka dla wprawy w czytaniu” oraz „Prawdziwe opowiadania, czyli druga książeczka”.
- W 1878 roku Promyk założył własną księgarnię, a w rok później opracował elementarz dla dorosłych. W 1880 r. udało mu się uzyskać koncesję na prowadzenie „Gazety Świątecznej” – tygodnika dla chłopów. Był w niej lekarzem, prawnikiem, budowniczym i pszczelarzem. Była w niej historia ta najbardziej zakazana, astronomia i porady. Zawarte w niej artykuły propagowały wiedzę o świecie, uczyły umiejętności gospodarowania i szerzyły oświatę wśród chłopów.
Setne wydanie gazety przypada na początki śmiertelnej choroby Promyka.
Dnia 8 lipca 1908 roku w wieku 57 lat umiera. Pochowano go na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.
- Strona z Elementarza Promyka z rysunkami przedstawiającymi ułożenie ust w czasie wymawiania poszczególnych głosek.